התמכרות לפורנו

מה זה?

התמכרות לפורנו היא התמכרות לצפייה וצריכה של סרטי ומוצרי פורנו באינטרנט, בטלוויזיה או במחשב ובפלאפון החכם. האינטרנט הפך את הפורנו להרבה יותר נגיש וזמין וכיום הרבה אנשים נחשפים כבר בגיל צעיר מאוד (כולל ילדים בבית ספר יסודי) לתכנים פורנוגרפיים בעלי תוכן מיני בוטה וקשה. התמכרות לפורנו היא קודם כל התמכרות לריגוש ורק אחר התמכרות למין. מי שמכור לפורנו סף הריגוש שלו כך הזמן עולה כך שהוא זקוק כל הזמן לצרוך עוד ועוד תכנים פורנוגרפיים.

האם זו התמכרות קשה?

התמכרות לפורנו יכולה להיות התמכרות קשה שמשבשת את אורך החיים הרגיל והופכת את האדם המכור לאדם שלא מתפקד בלימודים, בעבודה ובזוגיות שלו. לעיתים התמכרות זו יכולה להוביל לבעיות משניות כמו בעיות בתפיסת המציאות המינית, בעיות בזהות המינית, בעיות אונות ובעיות ביחסים רומנטיים ויחסים בין אישיים. התמכרות זו יכולה להיות פוגענית מאוד והיא נפוצה ושכיחה יותר בקרב נערים וגברים מאשר בקרב נערות ונשים. ניתן לזהות את ההתמכרות כאשר האדם המכור בוחר לוותר על פעילויות אחרות בשביל ההתמכרות שלו וההרגלים של ההתמכרות וסיפוק שלה.

איך אפשר להיגמל?

התמכרות לפורנו היא בהחלט התמכרות שאפשר לטפל בה. בשונה מהתמכרות לסמים או לחומרים ממכרים אחרים מפורנו קל יותר להיגמל כי אין מרכיב פיזי או התמכרות פיזי מלבד ההתמכרות לריגוש ולאדרנלין. יש אנשים שיכולים להיגמל לבד מפורנו בעוד אנשים אחרים נמצאים במצב קשה יותר של התמכרות ואז הם צריכים עזרה מקצועית של מכון גמילה איכותי.

בסופו של דבר התמכרות לפורנו יכולה להרוס את החיים של המכור. בשביל להתמודד עם התמכרות ולהיגמל המכור צריך קודם כל להודות שהוא מכור. אחרי ההכרה העצמית של המכור שהוא מכור חשוב מאוד לקחת אותו לקבלת עזרה מקצועית של פסיכולוג או עובד סוציאלי. ההתמכרות קשה וקשה לעיתים לצאת ממנה לבד. כאשר ההתמכרות עמוקה וקשה למכור לדחות סיפוקים ישנם מצבים מסוימים בהם יהיה צורך לאשפז אותו במכון גמילה בשביל שהוא יתנתק מהחומרים הממכרים ויוכל לנקות את המחשבה שלו.